oro tarpo šiltinimas

 

Klausimas. Domina namo su oro tarpu šiltinimas. Vyrauja labai įvairios nuomonės, daugiausiai siūloma šiltinti ekovata, putų polistirolu. Visgi kas geriau?

 

Atsakymas. Ekovata- tai izoliacinė medžiaga, gaminama iš organinės medžiagos- celiuliozės ir medžio plaušo (susmulkintos makulatūros), todėl ir vadinama celiuliozės vata. Ji impregnuota chemiškai nelakiais antiseptikais bei antipirenais- boru ir boraksu. Ekovatos šiluminio laidumo koeficientas lygus 0,048w/mK. Ekovata daugiau šiltinamos palėpės, kur ekovata apsaugo medieną nuo grybelinių ligų, graužikų bei kenkėjų. Tačiau ekovata nepatartina šiltinti vertikalių ertmių, tame tarpe ir sienų, nes ekovata sluoksniuojasi, sukrenta, blogėja jos šiluminės savybės, ir šiltinimo efektyvumas laikui bėgant krenta.

Polistireninio putplasčio granulėmis daugiausia šiltinamos namų sienos. Aukšto spaudimo kompresoriais per sienoje išgręžtas skyles granulės pučiamos į oro tarpus. Jos užpildo visus nelygumus, įdubimus, plyšius sienoje. Su kompresoriumi granulės supresuojamos iki polistireninio putpasčio plokštės tankio (išėmus plytą, granulės nebyra). Polistireninio putplasčio granulės ilgainiui išlaiko tas pačias fizines bei šilumines savybes, nebijo drėgmės, nepelija, nesensta.

Visgi nereikėtų pervertinti šiltinimo efektyvumo pildant oro tarpus izoliacinėmis medžiagomis. Paprastai oro tarpai būna 5 - 10 cm. storio. Net ir labai kokybiškai pripildžius 10 cm. oro tarpą ekovata ar postireniniu putplasčiu, pasieksite varžą apie 2,5 m² K/W/. Tai labai nedaug, žinant, kad šiuo metu galiojantis reglamentas reikalauja varžos 5, o statant namą, stengiamasi pasiekti bent 6 ar 7. Užpildžius oro  tarpą  izoliacine  medžiaga, reikalinga papildomai  apšiltinti iš išorės  Šiloporas EPS70 F ar Šiloporas Neo plokštėmis ir aptinkuoti plonasluoksniu apdailiniu tinku.