Dalyvaujame pirmo Lietuvoje daugiabučio renovacijoje į A klasę

photo-11

„Turėsime pirmąjį Lietuvoje iki A klasės renovuotą daugiabutį“, – tokią žinią šiandien, liepos 9 d, organizuotoje spaudos konferencijoje pristatė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. 

 

Sostinės Mickevičiaus gatvėje esančio daugiabučio gyventojai, nusprendę renovuoti namą, nutarė, kad minimalios po modernizavimo reikalaujamos pasiekti energinio efektyvumo klasės (šiuo metu tai – C klasė) jiems neužteks. Gyventojai sutarė, kad pastato efektyvumo kartelę kels iki A energinio naudingumo klasės. Tai bus pirmasis toks daugiabutis Lietuvoje, kuris atskleis maksimalias renovacijos galimybes.

„Tai, kad gyventojai ne tik ryžtasi renovacijai, bet ir nori pasiekti dar didesnį nei C klasės energinį naudingumą rodo, kad šio proceso nauda žmonės jau įsitikino ir nori siekti maksimalių rezultatų. Tikiu, kad bendradarbiaudami su Nacionaline pasyvaus namo asociacija, skleidžiančia energiškai taupių namų idėją, pasieksime dar geresnių renovacijos rezultatų“, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Priešistorė

Pradžioje gyventojams buvo parengtas investicinis modernizavimo projektas, kurio darbai būtų kainavę apie 722 tūkst. litų, o energinio efektyvumo klasė kilsteltų vos vienu laipteliu nuo pradinio taško į viršų ir pasiektų C klasę. Kaip alternatyva buvo pateiktas ir kitas pasiūlymas renovuoti pastatą už 1,57 mln. litų, tačiau vis vien būtų pasiekta ta pati klasė – C. Nors projektai skyrėsi sprendiniais ir medžiagomis, tačiau jie įtakos energinio efektyvumo užtikrinimui neturėjo.

Gyventojai ėmė svarstyti, kaip pasiekti didesnį efektyvumą. Čia į pagalbą kibo Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, kuri ėmė skatinti gyventojus siekti geresnių rezultatų. Vyko dažnos konsultacijos bei susitikimai su gyventojais. Asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis susitikimų metu žmonėms aiškino apie renovacijos proceso eigą, sandarumo esmę, langų montavimą ir panašius dalykus. Galiausiai, gavę atsakymus į visus sau rūpimus klausimus, gyventojai priėmė sprendimą investuoti į savo būstą.

Nuspręsta rengti dar vieną investicinį projektą, tad NPNA specialistai ėmėsi konsultuoti projekto rengėjus. Įtraukus trūkstamas technologijas ir sprendimus, projekto sąmata ne tik kad neišaugo, bet ir sumažėjo – numatyta darbus atlikti už 1,5 mln. litų.

Modernizacijos procesas

Padėti įgyvendinti projektą ėmėsi net dvylika įmonių – rinkos lyderių, kurios kiekviena pritaikys inovatyviausias ir efektyviausias technologijas modernizacijos metu. Projektavimo metu buvo priimti sprendimai užtikrinsiantys namo gyventojų komfortą. Planuojamas dešimteriopas energijos sutaupymas – apie 90 procentų.

Namo fasado  apšiltinimui bus naudojamas naujos kartos pilkasis polistireninis putplastis Šiloporas EPS 70N, kurį gamina UAB  „Kauno šilas“.  30 cm storio   plokštės  užtikrins varžą  9,375(m2.K/W). Ši termoizoliacinė medžiaga taip pat bus naudojama balkonų, stogelių apšiltinimui. Pravažiavimo  perdangai, techninio aukšto sienų bei vidinių sienų apšiltinimui bus naudojama Šiloporas EPS 70. Stogo virš pravažiavimo  bei parapetų apšiltinimui UAB  „Kauno šilas“ tieks  termoizoliacinę medžiagą su didesniu atsparumu gniuždymui  -  Šiloporą EPS 100.

Kad apie projektą išgirstų kuo daugiau žmonių, Aplinkos ministerija, Nacionalinė pasyvaus namo asociacija ir Vilniaus miesto savivaldybė inicijuoja viešinimo programą. NPNA direktorius Aidas Vaičiulis tikisi, kad šis projektas taps demonstraciniu ir bus efektyvios renovacijos pavyzdys.