Kur įsigyti?

Šiloporo gaminių rasite statybinių medžiagų prekybos vietose visoje Lietuvoje

Platintojų sąrašas

Pasyvusis namas Žaliuosiuose Leliuose

Pasyviojo namo koncepcija, paremta mokslinių tyrimų rezultatais, buvo 1988 m. suformuluota Vokietijoje. Pirmas pasyvusis namas pastatytas Vokietijoje 1990 m. Pastaruosis kelis dešimtmečius tobulėjant statybų technologijoms ir nenumaldomai kylant energijų išteklių kainoms, tokių ekonomiškų namų populiarumas auga itin sparčiai. Pagrindiniai kriterijai, kuriais apibūdinamas pasyvusis namas, yra šie: 

 

  •  labai menkas, artimas nuliui energijos suvartjimas šildymui ne daugiau kaip 15 kWh/kv.m per metus;
  •  bendras energijos suvartojimas neturi viršyti 120 kWh/kv.m per metus, o didžioji dalis energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių šaltinių;
  •  ypač didelis namo sandarumas – n50 ≤ 0,6 h-1.

 

Nuo 2013 m. sausio 9 d., įsigaliojus naujiems pastatų energinio naudingumo reikalavimams ir sertifikavimui, pagal LR aplinkos ministerijos statybos techninį reglamentavimą aukščiausios energinio efektyvumo klasės namas, populiariai vadinami „pasyviuoju namu“, oficialiai vadinamas A++ klasės – energijos beveik nevartojančiu namu.

 

Nuo 2021 m. visi naujai statomi pastatai tiek Lietuvoje, tiek Europoje privalės atitikti A++ klasės reikalavimus. 

  

A+ energinio naudingumo namas Žaliuosiuose Leliuose

 

UAB „Kauno šilas“ dalyvauja A+ energinio naudingumo namo Žaliuosiuose Leliuose projekte. Gyvenvietė yra Klaipėdos rajone, vos 6 min. kelio nuo Klaipėdos centro. Namas suprojektuotas laikantis Vokietijos pasyvaus namo instituto metodikos ir PHPP programos (The Passive House Planning Package) efektyvumo bei aplinkosaugos reikalavimų.

 Projekto koordinatorius:  VšĮ „Ecovizija“ 

Projekte taip pat dalyvauja: UAB „Statybos projektų sprendimai“ (projektas), UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ (statybos priežiūra), UAB „Norvedas“ (statybos darbai), UAB „Aeroc“ (statybos blokelių sistema), UAB „Rūdupis“ (langai), UAB „REC BalticVent“ (ventiliacijos sistema), UAB „Sinovada“ (saulės kolektoriai), UAB „Rubisolis“ (elektriniai šildytuvai), kiti.

 

 

Namo išplanavimas

 

 Pasyvus namas Klaipėdoje Leliuose

Pasyvus namas Klaipėdoje Leliuose

 Namas suprojektuotas taip, kad maksimaliai taupytų energinius išteklius, bet ne namo gyventojų komfortą. Namas skirtas 3–5 asmenų šeimai, optimalaus 140 kv.m ploto. Trys miegamieji, bendra atvira gyvenamoji (virtuvės, valgomojo ir sveitainės) erdvė, drabužinė, erdvus vonios kampbarys yra būtent tai, ko reikia šiuolaikinei šeimai. Pagalbinės patalpos ir virtuvė, kurioje dėl gaminamo maisto susidaro papildoma šiluma, išdėstomos šiaurinėje pusėje ir tampa buferinės temperatūros zonomis. Gyvenamosios patalpos atgręžiamos į pietus, kad per didelius vitrininius langus į namą pritekėtų saulės šiluma. Perteklinei šilumai kontroliuoti įrengtos specialios išorinės žaliuzės.

 

Apšiltinimas

 

 Pasyvus namas Klaipėdoje Leliuose

Pasyvus namas Klaipėdoje Leliuose

 

 Namo energinį efektyvumą laiduoja ypač geras pastato atitvarų apšiltinimas. Tam panaudota ypatinga medžiaga su padidinta šilumine varža Šiloporas Neo. Tai efektyvi, ilgaamžė, atspari apkrovoms, neįgerianti drėgmės, neikeičianti savo izoliacinių ir fizikinių savybių per visą tarnavimo konstrukcijoje laikotarpį, pilkšvojo atspalvio termoizoliacija. Patogu tai, kad Šiloporą Neo galima taikyti visų pastato elementų – stogo, fasadų, grindų – šiluminei izoliacijai. Medžiagos šilumos laidumas – 0, 032 W / (m ∙ K).

 

 Apšiltinant pastatą Šiloporas Neo termozioliacinę medžiaga be šalčio tiltelių, pavyko pasiekti šias U vertes:

 

 sienų – 0,071 W / (m2K)

stogo – 0, 068 W / (m2K)

grindų – 0, 085 W / (m2K)

  

Šildymas

 

Įdiegtos priemonės energijos sąnaudas leido sumažinti iki 13 kWh kvadratiniam metrui per metus. Visam plotui per metus šildymui prireiktų iš viso 1767 kWh. Pigiausia alternatyva reikiamam šilumos kiekiui gauti pasirodė esantis elektrinis šildymas. Skaičiavimai parodė, jog pasyviajame name dėl menko energijos poreikio investicijos į papildomą elektrinį šildymą labai nedidelės. Bet kuri kitokia šildymo sistema kainuoja daug brangiau ir atsiperka per labai ilgą laiką.

 

Žaliųjų Lelių“ kvartalui buvo pasirinktas naujos kartos elektrinis anglies pluošto šildymas. Namų skalbyklose ir ūkiniuose kambarėliuose įmonės „Rubisolis“ specialistai įrengė natūralaus šildymo infaraudonųjų spindulių lubines šildymo plokštes „Infrapower“. Sistemai nereikia jokios priežiūros, kadangi nereikia nei katilinės, nei katilo, kamino, ortakių ar vamzdžių, atkrenta ir jų priežiūra, o taip sutaupoma daug pinigų ir laiko. Spindulinis šildymas leidžia labai sumažinti šilumos nuostolius, o kartu ir išlaidas. Šildymo plokštės suteikia greitą ir efektyvią šilumą. Šiai sistemai reikia bene mažiausiai pradinių investicijų iš visų tokio tipo šildymo sistemų, naudojamų Lietuvoje. Plytelėmis išklotose patalpose (tambūruose, voniose) įrengti naujos kartos anglies pluošto šildymo tinkleliai. Kituose kambariuose buvo pasirinkti anglies pluošto šildymo kilimėliai „Genius Carbon“. Jie įrengti lubose, po gipsinėmis plokštėmis, tad visiškai nematomi. Naudojant anglies pluošto šildymo sistemas, užtikrinamas vos kelių laipsnių skirtumas tarp grindų ir lubų temperatūros - taip sukuriamas idealus šiluminis komfortas. Anglies pluoštas nesukuria jokios pastebimos elektromagnetinės spinduliuotės, sistemoms nereikia specialios priežiūros, o sutaupoma iki 50 proc. montavimo išlaidų ir iki 40 proc. elektros energijos sąnaudų.

 

 

Kaštai

 

Apskaičiuota, kad pastatyti energijos bevei nevartojantį namą atsieina nuo 10 iki 25% brangiau nei įprastą panašų namą, tačiau eksploatuojant nuolat sutaupoma nuo 80 iki 90% energijos sąnaudų. Tad tikėtina, kad tokia investicija atsipirks per ketverius-aštuonerius metus, o laikui bėgant vis pakylant energinių išteklių kainoms planuojamas atsipirkimas gali dar pagreitėti. 

 

 Pasyvus namas Klaipėdoje Leliuose

 

DUOMENYS

 

Adresas – Darkiemio gatvė, Lelių kaimas, Klaipėdos r.

Namo bendrasis plotas – 140, 85 kv.m

Naudingasis plotas – 136, 55 kv.m

Gyvenamasis plotas – 95, 47 kv. m.

Aukštų skaičius – 1

 

KONSTRUKCINIAI DUOMENYS

 

Stogas – bituminė danga

Sienos (sienų storis 50 cm) – UAB „Aeoroc“ blokeliai „EcoTerm Plus“, 

               UAB „Kauno šilas“ apšiltinimo medžiaga 30 cm „Šiloporas Neo“

Išorės apdaila – dekoratyvinis tinkas ir medienos apdaila – maumedžio dailylentės

Vidaus apdaila – mineralinis tinkas

Šilto vandens ruošimas – UAB „Sinevada“ saulės kolektoriai

Vėdinimas – UAB „REC BalticVent“ rekuperatorinė ventiliacijos sistema

Apsaugos nuo saulės sistema – išorinės žaliuzės

 

ENERGINIS EFEKTYVUMAS

 

Energinio efektyvumo klasė – A+, pasyvusis namas

Šilumos poreikis – 17, 72 kWh/kv.m

Elektros sąnaudos – 120 kWh/kv.m (per metus)

Pastato sandarumas – koeficientas 0,43

Rekuperatoriaus vidutinis metinis naudingumo koeficientas – 90, 1%

Ventiliatorių suvartojama elektros energija – 0,40 Wh/kub.m

Langai – šilumos perdavimo koeficientas u = 0,8 W/kv.m