Skip to main content

Cokolio šiltinimas

Drėgmės paveiktas cokolis.

Kairėje – tik ką modernizuoto namo cokolis, dešinėje – tas pats cokolis po metų jau pradėjęs irti iš apačios. Priežastis – nuolat drėgstanti uždara nuogrinda.

Kaip  pastato cokolį veikia drėgmė? Kaip įrengti cokolį, kad jis netaptų drėgmės ir šalčio keliu į pastatą?

Kas yra cokolis ir nuogrinda

Kad geriau suprastume vieni kitus, pirmiausia išsiaiškinkime terminus.

Cokolis – architektūrinė ir konstrukcinė viršutinė pamato dalis, sujungta su  išorine siena. Nuo sienos jis gali būti atskirtas karnizu, gali būti įtrauktas arba išsikišęs, paprastai atskiriamas apdailos medžiaga, spalva, faktūra.

Nuogrinda – tai pastato perimetru prie pamato suformuotas pakilimas su nuolydžiu nuo sienų. Nuogrinda gali būti atvira (akmenų, žvirgždo) arba uždara (trinkelių, betono).

Nuogrindos funkcija – apsaugoti pamatus ir cokolį nuo vandens ir ilgalaikės drėgmės poveikio. Daugelis šiam elementui neskiria reikiamo dėmesio – pavyzdžiui labai dažnai prie pat pamatų sodina krūmus, kurių šaknys giliai įsikverbia, tokiu būdu padeda kauptis drėgmei prie cokolio ir ardo pamatą.

 

Nuogrindos svarba

Ilgalaikiai pastatų stebėjimai rodo, kad eksploatuojant pastatą daugiausia defektų yra cokoliuose bei žemėje įgilintose konstrukcijose. Atsirandantys defektai daugiausia susiję su drėgmės poveikiu. Kai prie cokolių daroma uždara nuogrinda, tuomet ant jos kaupiasi drėgmė ir įvairūs teršalai, veisiasi samanos bei kiti organizmai. Lietus aptaško cokolių paviršių, jie įdrėgsta, užsiteršia, tampa dėmėti, iš jų sunkiasi druskos.

Užsistovėjęs lietaus vanduo bei grunte esanti drėgmė su teršalais prasiskverbia į cokolio apdailą, kyla į viršų. Vandenyje ir tinko cemente esančios druskos su drėgme  migruoja į išorę ir gadina tinkuotų cokolių apdailą. Siekiant išvengti defektų rekomenduojama prie tinkuojamų cokolių įrengti tik atviras vėdinamas ir drenuojamas nuogrindas.

Ant atvirų vėdinamų ir drenuojamų nuogrindų mažiau kaupiasi drėgmė bei teršalai, mažiau aptaškomas cokolių paviršius ir mažiau gadinama cokolių apdaila.

Atviros vėdinamos ir drenuojamos nuogrindos sluoksnis formuojamas iš 30–60 mm skersmens akmenų.

Kai prie cokolių tenka daryti betoninių plytelių ar kitokią uždarą nuogrindą, rekomenduojama cokoliams naudoti vėdinamą termoizoliacinę sistemą su lakštinių medžiagų apdaila.

Iš šiltinimo sistemos su vėdinamu tarpu greičiau pasišalina atsitiktinė drėgmė. Tokių cokolių apdaila tarnauja ilgiau, ji mažiau užsiteršia. Be to, cokolio šiltinimo sistema yra nesudėtingai remontuojama, t. y. defektus galima nesunkiai pataisyti.

 

Tinkuotas cokolis ir vėdinama nuogrinda.

 

Tinkuotas cokolis ir atvira akmenėlių nuogrinda, per kurią vanduo patenka į drenažo sistemą.

 

Lakštinėmis medžiagomis - betono plokštėmis apdailintas fasadas ir cokolis.

1 brėžinys. Lietaus ir grunto drėgmės poveikis tinkuotam cokoliui esant uždarai nuogrindai.

2 brėžinys. Lietaus ir grunto drėgmės poveikis tinkuotam cokoliui,  esant atvirai vėdinamai ir drenuojamai nuogrindai.

 

3 brėžinys. Lietaus ir grunto drėgmės poveikis vėdinamam lakštinėmis medžiagomis dengtam  cokoliui  esant uždarai nuogrindai.

Cokolio šiltinimas – polistireninio putplasčio klijavimas

Gumbuota drenažinė membrana.

Kai cokolių apdailai naudojamos lakštinės apdailos plokštės, nuogrindos gali būti daromos atviros vėdinamos ir drenuojamos, arba uždaros.

Kai pastate nėra rūsio, cokolių šilumos izoliacija nuleidžiama iki nuogrindos, bet ne mažiau kaip 600 mm nuo pirmo aukšto grindų šilumos izoliacijos.

Siekiant sumažinti šiltinimo sistemoje drėgmės bei teršalų susikaupimą, rekomenduojama šilumos izoliacijos plokščių klijuojamą paviršių tepti klijais ištisai.

Putplastį klijuojant ant bituminės hidroizoliacijos, reikia žinoti, kad putplastis reaguoja į bituminio glaisto skiediklius: benziną, acetoną, terpentiną. Jei šie darbai vykdomi vienas po kito, reikėtų vengti šių skiediklių. Per ilgesnį laiką skiediklis išgaruoja ir polistireno ilgaamžiškumui įtakos neturi.

Kai atitvarų paviršiai nutepti bitumine hidroizoliacija, šilumos izoliacijai klijuoti prie jų turi būti naudojami alkidiniai arba kiti klijai gerai sukimbantys su bitumine hidroizoliacija. Tačiau ne visos bituminės mastikos, ypač senos kartos, pasižymi ilgalaikiu sandarumu, dėl to suyra ir klijų sluoksnis.

Naujos kartos tepamos hidroizoliuojančios bituminės mastikos  COMBIDIC 2K-Classic sudėtyje yra polimerinių užpildų, kurie padengia nedidelius (iki 1 mm) įtrūkius, mastika kartu yra klijai, ant kurių galima klijuoti putplasčio plokštes, apdailines plyteles. Bituminės mastikos danga atspari nepalankioms oro sąlygoms, rūgščių ir šarmų poveikiui.

Grunte esantį polistireninį putplastį rekomenduojama dengti gumbuota drenažine membrana. Membranos gumbai turi remtis į putplastį. Membrana prie pagrindo ir putplasčio tvirtinama smeigėmis, skirtomis kietam pagrindui.

Membrana apsaugo šilumos izoliaciją nuo mechaninių pažeidimų, teršalų bei drėgmės susikaupimo. Cokolių tinkavimui rekomenduojama naudoti skiedinius, turinčius vandenį bei teršalus atstumiančių priedų (silikono, polipropileno ir pan.).

Cokolio šiltinimas

Cokolis – labai pažeidžiama vieta, nes jeigu jis yra įrengtas neteisingai, net menkiausias tarpas gali būti šilumos tilteliu, todėl svarbios visos detalės. Pavyzdžiui, kad susidarytų ertmė, kuri neleis šalčiui iškilnoti apšiltinimo plokščių, rekomenduojama, kad putplasčio plokščių, esančių žemiau nuogrindos, kraštai būtų stačiakampiai. Svarbu tai, kad jų nereikia pjauti kampu, kaip yra dažnai daroma.

 

Nuogrindos užpildo ir grunto pasiskirstymas prie pamatų po polistireninio putplasčio plokštėmis:

Polistireninis putplastis su stačiakampe apatine briauna  (rekomenduojamas variantas);

Polistireninis putplastis su nuožulnia apatine briauna.

 

Žemiau pateikiame keletą cokolio šiltinimo variantų.

Juostinio pamato ir cokolio šiltinimas tinkuojama sudėtine termoizoliacine sistema.

003 - nuogrindos užpildas;

006 - vėdinimo ir drenavimo membrana;

007 - apsauginis profiliuotis;

008 - spiralinis tvirtinimo sraigtas;

101 - juostinis pamatas;

203 - elastinis hermetikas;

301(100) - polistireninis putplastis Šiloporas EPS100;

308 - cokolio apdaila (I kategorijos atsparumas smūgiams);

401 - klijai.

Rostverko ir cokolio šiltinimas tinkuojama sudėtine termoizoliacine sistema.

001 - sutankintas pagrindas;

003 - nuogrindos užpildas;

004 - vėdinamos ir drenuojamos nuogrindos lauko akmenų (Ø 30-60) sluoksnis;

006 - vėdinimo ir drenavimo membrana;

007 - apsauginis profiliuotis; 008 - spiralinis tvirtinimo sraigtas;

719 – vertikalios juostos;

104 - išorinis rostverkas;

203 - elastinis hermetikas;

301(100) - polistireninis putplastis Šiloporas EPS100;

308 - cokolio apdaila (I kategorijos atsparumas smūgiams);

401 - klijai.

Rūsio išorinės sienos ir cokolio šiltinimas tinkuojama sudėtine termoizoliacine sistema.

01 - sutankintas pagrindas;

002 - pamatų drenavimo sistema;

003 - nuogrindos užpildas;

006 - vėdinimo ir drenavimo membrana;

007 - apsauginis profiliuotis;

008 - spiralinis tvirtinimo sraigtas;

106 - rūsio išorinės sienos laikantysis sluoksnis;

202 - vertikali hidroizoliacija;

203 - elastinis hermetikas;

301(100) - polistireninis putplastis Šiloporas EPS100.

308 - cokolio apdaila (I kategorijos atsparumas smūgiams);

401 - klijai;

Jei pastatas yra su įtrauktu cokoliu, cokolio šiltinimo sistemos viršus nuleidžiamas žemyn ≥100 mm.

Fasado ir cokolio šiltinimo jungtis ties įtrauktu cokoliu.

Jei cokolis yra išsikišęs, tuomet šiltinimo sluoksnio viršus keliamas aukštyn ant sienos ≥100 mm ir papildomai dedamas šilumos izoliacijos intarpas.

Fasado ir cokolio šiltinimo jungtis ties išsikišusiu cokoliu.  

Tai darytina, siekiant išvengti šiluminio tiltelio ir apsaugoti nuo šalčio prie cokolio esančias pirmo aukšto grindis. Jei šilumos izoliacija nenuleidžiama, ties cokolio viršumi, į patalpas gali skverbtis ne tik šaltis, bet ir veistis pelėsiai.

Gaminiai cokolio šiltinimui

Kadangi pastato cokolis yra mechaniniams pažeidimams jautri vieta, rekomenduojama naudoti didesnio tankio putplasčio plokštes: Šiloporas EPS 100 arba Šiloporas EPS 100N. Tais atvejais, jei gruntas sunkus, molingas ar  šalia pastato  yra pravažiavimo kelias, rekomenduotinos dideles apkrovas atlaikančios Šiloporas EPS 150 plokštės - jų stipris >150 kPa.

Jeigu gruntas drėgnas, rekomenduojama naudoti ypač mažo įmirkio Šiloporas Geo plokštes.

Išsamiai ir smulkiai tiek cokolių, tiek pamatų bei fasadų šiltinimo polistireniniu putplasčiu technologija pateikta 2021 metais Polistireninio putplasčio asociacijos atnaujintose Statybos taisyklėse ST 2124555837.01:2021.

Parengta pagal UAB „Kauno šilas" informaciją