Skip to main content

Grindų ant grunto paruošimas šiltinimui ir šiltinimas putplasčiu

Grindų ant grunto paruošimas šiltinimui ir apšiltinimas. Polistireninis putplastis grindims, sluoksnio storis, darbų etapai iki betonavimo, svarbios technologinės detalės.

Norint turėti aukštos energinės klasės namą, neužtenka vien sienų apšiltinimo, reikia viso komplekso efektyvių sprendimų: apšiltintų pamatų, grindų, sienų, stogo, geras šilumines savybes turinčių langų bei durų.

Grindys - atitvara, per kurią patiriami šilumos nuostoliai yra ne tik finansiniai. Šaltos grindys ženkliai sumažina komforto lygį. Jei kambariuose jaučiamas šaltis, sklindantis nuo grindų bei grindų ir sienų sandūrų, tokiose patalpose bus nemalonu būti. Tad grindų apšiltinimas - atsakingas etapas.

Dažniausiai grindys įrengiamos ant grunto ir apšiltinamos putplasčiu. Tai ekonomiškas ir greitas grindų apšiltinimo būdas.

Grindų ant grunto įrengimas

Grindys ant grunto turi tenkinti esminius statinio reikalavimus, taip pat šiluminius bei mechaninius. Projektuojant grindis turi būti atsižvelgiama į pastato grindų ekploatacines sąlygas. Individualiam namui tos sąlygos gana standartinės ir ypatingų reikalavimų nėra.

Konstrukciniu požiūriu grindis ant grunto sudaro šie sluoksniai:

  •           Paruošiamasis, įrengtas ant grunto ir paskirstantis veikiančias apkrovas;
  •           Hidroizoliacinis, neleidžiantis skverbtis gruntiniam vandeniui ir drėgmei iš grunto;
  •          Šilumos izoliacijos, įrengtos ant grunto arba perdenginio, sumažinančio šilumos nuostolius per grindis (jei reikalinga, įrengiamas ir garso izoliacijos sluoksnis, sumažinantis garso sklidimą per grindis);
  •           Tarpsluoksnis, sujungiantis grindų dangą su žemiau esančiu grindų sluoksniu;
  •           Grindų danga - viršutinis grindų sluoksnis, kuris veikiamas eksploatavimo sąlygų.

Standartinė grindų ant grunto schema:

Jeigu duše bus vandens surinkimo trapas, šiltinant grindis reikia įrengti grindų nuolydį. Nuolydžio dydį apsprendžia grindų danga. Jis turi būti:

  •           0,5-1 proc., kai dangos besiūlės ir iš plokščių (išskyrus visų tipų betonines dangas);
  •           1-2 proc., kai dangos iš plytelių ir betono (visų tipų).

Nuolydžiai į latakus ir kanalus formuojami betono sluoksniu ir, atsižvelgiant į naudojamas medžiagas, turi būti ne mažesni už nurodytuosius. Nuolydžių kryptis turi būti tokia, kad vanduo be kliūčių sutekėtų į latakus, kanalus ar rinktuvus.

Standartinė drėgnų patalpų, vonios kambario grindų schema:

Nustatant energinio naudingumo klasę vertinami daugelis šilumos nuostolių, tarp jų ir šilumos nuostoliai per ilginius šiluminius tiltelius, susidarančius tarp perdangų, kurios ribojasi su išore (šiuo atveju su gruntu), ir sienų.

Individualiai projektuojamų grindų konstrukcijose kai kurių nurodytų sluoksnių gali ir nebūti arba jie gali būti kitokie. Priklausomai nuo pastato paskirties ir poreikių galimi įvairūs konstrukcinių sprendimų variantai. Svarbiausia, kad, kaip reikalaujama STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas" reglamente, šildomų patalpų atitvarų, kurios ribojasi su gruntu, šilumos perdavimo koeficientas būtų ne didesnis:

Grindų ant grunto aukštis

Įrengiant grindis ant grunto pirmiausia nuimamas derlingas žemės sluoksnis ir gruntas paruošiamas konstrukcijos klojimui.

„Kai kas padaro nemažai sluoksnių, betonuoja juodgrindes ir tik paskui šiltina, tačiau realiai tai naudos neduoda. Keli išmesti tūkstančiai, kuriuos statyboje tikrai yra kur panaudoti. Čia jau sviestas sviestuotas",  - mano beveik dvidešimt metų namų statyba užsiimantis specialistas. Dažniausiai įrengiant grindų „sumuštinį" užtenka nuimti paviršinį gruntą, sutankinti ir ant jo papildomai užpilti 10-15 cm skaldos ar žvyro. Šį sluoksnį irgi reikia sutankinti.

Žvyro sluoksnio storis priklauso nuo grunto sudėties. Lengviems, durpingiems gruntams gali būti pilamas iki 50-60 cm žvyro sluoksnis, tvirtiems priemoliams pakaks 10-15 cm žvyro. Žvyras išlyginamas sutankinant. Pagrindo sutankinimo kokybė vertinama pagal pagrindo sutankinimo koeficientą. Jo dydis nurodomas projekte.

Pasak specialisto, viena dažnesnių klaidų, kurias daro nepatyrę projektuotojai ar statybininkai - susidarantis šilumos tiltelis tarp pamato ir grindų.

SVARBU

Idealiausia, kai viršutinis grindų sluoksnis yra apie 10 cm pakilęs virš pamato. Jis turi būti zonoje, kurioje iš išorės jau yra apšiltinti blokeliai.

 

Paprastai pamatas ar rostverkas apšiltinami plonesniu šilumos izoliacijos sluoksniu, tad grindų pakėlimas padės sutaupyti šilumos.

Žinoma svarbu apšiltinti ir pamatą, bent jau iš išorės ir apačios. Kai kas šilumos izoliacijos sluoksnį deda ir iš pamatų vidaus. A++ klasės namui jau rekomenduojamas pamato šiltinimas ir iš vidaus. Ir labai svarbu pamatą apsaugoti nuo drėgmės.

Ant sutankinto žvyro klojama geotekstilė arba hidroizoliuojanti plėvelė apsauganti viršutinius šiltinimo sluoksnius nuo vandens ir drėgmės patekimo. Dažniausiai naudojama stabilizuota 200 mikronų storio polietileno plėvelė. Pro ją, kruopščiai užsandarinant sandūras lipniomis juostomis, pravedamos atvestos elektros, vandentiekio, kanalizacijos ir kitos komunikacijos.

Dar viena svarbi paruošiamoji grindų šiltinimo detalė - izoliuojanti tarpinė arba termoizoliacijos juosta grindų ir sienos sandūroje, atliekanti  šilumos ir garso izoliacijos funkcijas, garso izoliacija reikalinga jei grindys įrengiamos ant tarpaukštinės perdangos. Tam tikslui galima naudoti putplasčio atraižas.

Putplasčio grindims storis

Polistireninis putplastis - efektyvi ir tvirta, termoizoliacinė medžiaga, atlaikanti dideles apkrovas, ilgaamžė, neįgerianti drėgmės, nekeičianti savo izoliacinių ir fizikinių savybių per visą tarnavimo konstrukcijoje laikotarpį. Grindų konstrukcijai svarbu parinkti tinkamą  putplasčio gniuždymo stiprį.

UAB „Kauno šilas" gamina baltojo polistireno plokštes Šiloporas ir pilkas putplasčio plokštes Šiloporas Neo. Pilkasis putplastis, paprastai kalbant, yra šiltesnis. Jeigu lyginsime šilumos laidumo koeficientus, tai, pavyzdžiui, baltojo putplasčio Šiloporas EPS70 jis yra 0, 032, o pilkojo Šiloporas EPS 80N - 0,031. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad skirtumas nežymus, tačiau skaičiuojant energinį efektyvumą tai turi didelę reikšmę. Jeigu tenka taupyti patalpos aukštį, bet reikia šiltų grindų, geriau rinktis pilkąjį putplastį.

Ant Šiloporas putplasčio pakuočių nurodomas putplasčio tipas ir atsparumas gniuždymui, kurį rodo skaičius prie putplasčio tipo - pavyzdžiui, EPS 70, EPS 100. Skaičius rodo atsparumą gniuždymui kilo paskaliais (kPa).

Putplastis grindims šiltinti parenkamas pagal numatomas apkrovas. EPS 70 tinkamas esant grindų apkrovai iki 2100 kg/kv.m. Maksimali leistina apkrova EPS 100 putplasčiui - iki 3000 kg/kv.m. Tad jei name nebus ypatingų apkrovų į grindis, užtenka standartinių EPS 70 arba EPS 100 plokščių.

Parenkant putplasčio plokštes grindims šiltinti reikia atsižvelgti į numatomas apkrovas.

Grindims virš grunto su šilumos izoliacija po armuoto betono sluoksniu, kai apkrova į grindų paviršių vidutinė (gyvenamuosiuose, administraciniuose, poilsio ir pan. pastatuose) irgi naudotinas EPS 70 (tinka Šiloporas EPS 70 arba Šiloporas Neo EPS 70N). Šis tipas taip pat rekomenduojamas perdangoms virš atvirų ertmių arba nešildomų patalpų, kai šiltinama iš apačios.

Šildomoms grindims gyvenamuosiuose ir viešosios paskirties pastatuose naudotinas Šiloporas EPS 80 arba Šiloporas Neo EPS 80N. Taip pat šis tipas naudotinas grindims su šilumos izoliacija po armuoto betono sluoksniu ant perdangos virš nešildomų patalpų (pavyzdžiui, daugiabučio namo pirmo aukšto perdanga).

Grindims virš grunto su šilumos izoliacija po armuoto betono sluoksniu, kai apkrova į grindų paviršių didelė (sporto salės, kavinės, restoranai, garažai su įrengta pakėlimo įranga ir pan.) naudotini Šiloporas EPS 100 arba Šiloporas Neo EPS 100N.

Grindims virš grunto su šilumos izoliacija po armuoto betono sluoksniu, kai apkrova į grindų paviršių ypatingai didelė (knygų saugyklos, archyvai, pramonės įmonės, automobilių parkavimo aikštelės, baseinai, grindims šaldytuvuose, maisto saugyklose) naudotinas Šiloporas EPS 200. Atsparesnio putplasčio  reikia ten, kur atramos plotas mažas, o svoris didelis, pavyzdžiui, bibliotekose.

Grindims su šilumos izoliacija tarp medinių gulekšnių pakanka Šiloporas EPS 50 putplasčio.

Polistireninio putplasčio sluoksnio storis priklauso nuo numatomos pastato energinio efektyvumo klasės. Norint pasiekti A++ energinį efektyvumą šiluminė varža turi būti apie 10 kv.m K/W. Tokiai šiluminei varžai pasiekti reikalingas 30-40 centimetrų polistireno sluoksnis. Dažniausiai jis formuojamas iš dviejų sluoksnių.

EPS plokščių storis (cm) grindų įrengimui ant grunto, kai šilumos izoliacija po armuoto betono sluoksniu:

Polistireninio putplasčio tipas

Reikalingas putplasčio sluoksnis, cm

A klasė

A+ klasė

A++ klasė

Šiloporas EPS 70

26

30

36

Šilopras Neo EPS 70N

22

25

30

Šiloporas EPS 80

25

29

34

Šiloporas Neo EPS 80N

21

25

29

Šiloporas EPS 100

24

27

32

Šiloporas Neo EPS 100N

21

24

29

Plonesni putplasčio sluoksniai, kur reikia taupyti patalpos aukštį, naudotini praeitame amžiuje statytuose gyvenamuosiuose namuose,  kaimo sodybose,  sovietinių daugiabučių grindims šiltinti.

Grindų šiltinimo darbai

Putplasčio plokštės grindyse klojamos vienu arba dviem, gali būti ir iš trijų sluoksnių. Kai šilumos izoliacija sudaroma iš kelių sluoksnių,  plokščių siūlės, išskyrus grindų pakraščius, neturi sutapti. Mažiausias atstumas tarp siūlių ≥200 mm. Tarpus tarp plokščių, plyšius, rekomenduojama užkamšyti putplasčio atraižomis arba užpildyti montažinėmis putomis.

Kad iš viršaus į putplastį arba į jo siūles neprasiskverbtų betono ar skiedinio, šilumos izoliacija iš viršaus turi būti padengta skiriamuoju sluoksniu. Jam gali būti naudojamas specialus popierius, geotekstilė ir kitos tam tikslui tinkamos medžiagos.

SVARBU

Naujai pastatytų pastatų konstrukcijose būna padidintas statybinės drėgmės kiekis, dėl to grindų skiriamajam sluoksniui nerekomenduojama naudoti polietileno plėvelės, nes ji užkerta kelią tolygiam statybinės drėgmės pasišalinimui iš grindų konstrukcijos.

Praktika rodo, kad naujai pastatytuose pastatuose esant grindų konstrukcijoje polietileninei plėvelei, statybinė drėgmė šalinasi koncentruotai per plėvelės pakraščius arba per jos siūles ir tose vietose smarkiai gadina atitvaras.

Siekiant išvengti vamzdžių paviršiuje drėgmės kondensato, vandentiekio, nuotekų ar kitus vamzdžius būtina sandariai padengti šilumos izoliacijos kevalais.

Virš polistireninio putplasčio esantys betono, grindų dangos ir kiti garsą lengvai praleidžiantys sluoksniai turi būti atskirti nuo sienų, pertvarų, kolonų ir kitų konstrukcijų izoliuojančiomis tarpinėmis. Tam tikslui galima naudoti garsą izoliuojantį polistireninį putplastį Šiloporas EPS T.

Polistireniniu putplasčiu apšiltintos grindys

Visais atvejais grindys turi būti suprojektuotos ir padarytos taip, kad eksploatuojant grindų paviršiaus ir patalpos oro temperatūrų skirtumas būtų ne didesnis kaip 3 °C, grindyse neturi būti neleistinų deformacijų bei plyšių, jose neturi kauptis drėgmė bei mikroorganizmai, turi būti užtikrinta garso izoliacija.

UAB „Kauno šilas" informacija | Tekste naudojamos S. Jeriomenko nuotraukos